Opublikowany przez: Redakcja F. Redakcja 2023-07-10 15:07:08
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Timo Volz on Unsplash
Bąblownica czasem nazywana jest chorobą niemytych jagód, jednak może się ona rozprzestrzeniać przy pomocy także innych warzyw, ziół, czy owoców. Czym jest bąblowica i jak się objawia?
Bąblownica, to choroba wywoływana przez zarażenie tasiemcem bąblowcowym, odpowiada za nią głownie postać larwalna tasiemca z rodzaju Echinococcus.
Jest to choroba rzadka, ale występująca na całym świecie. Głównym źródłem zakażenia tasiemcem bąblowcowym jest spożycie zanieczyszczonej żywności lub wody zawierającej jaja pasożyta. Ostatecznym żywicielem pasożyta są zwierzęta mięsożerne – czyli psy, koty, listy, które wraz z kałem wydalają pierwotną postać tasiemca, która może przenosić się na trwach, ziołach, czy własnie jagodach.
Objawy bąblownicy mogą różnić się w zależności od lokalizacji i stopnia zaawansowania infekcji. Istotna informacją jest, że często choroba może występować bezobjawowo. Zdarza się również, że objawy mogą się pojawić po wielu latach od zakażenia. Jeśli pasożyt osiedli się w mięśniach lub narządach wewnętrznych, pacjenci mogą doświadczać bólu mięśni, nudności, wymiotów, bólów brzucha lub biegunki i gorączki. W przypadku uszkodzenia układu nerwowego, mogą wystąpić objawy neurologiczne, takie jak drgawki, zaburzenia równowagi, ból głowy, a nawet utrata świadomości. Jeśli tasiemiec bąblowcowy osiągnie mózg, może to prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy udar.
Leczenie bąblownicy wymaga interwencji medycznej i zazwyczaj obejmuje farmakologiczne leki przeciwpasożytnicze. W niektórych przypadkach konieczne może być również chirurgiczne usunięcie szczególnie w przypadku powikłań neurologicznych.
Dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiednich środków ostrożności w celu uniknięcia zakażenia. Regularne mycie rąk, spożywanie bezpiecznej i odpowiednio przygotowanej oraz umytej żywności oraz unikanie kontaktu z potencjalnie zarażonymi zwierzętami i środowiskiem to kluczowe kroki w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się bąblownicy.
CZYTAJ TEŻ >> Masz kota? Zobacz zalecenie Sanepidu dla właścicieli kotów w związku z ptasią grypą!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.